Рисувате картини, но се затруднявате с определяне на тяхната пазарна цена? Това е изключително важен и в същото време деликатен момент. Много художници не успяват да се продават имено заради лошото ценообразуване на своето изкуство. Има много различни гледни точки и фактори относно определянето на цена за дадена картина. В тази статия ще разгледаме основните принципи, които е добре да се спазват, когато става въпрос за ценообразуване на картина, въпреки че изкуството е много относително като стойност.
Виждането на твореца
Художникът е много деликатна личност, когато става въпрос за определяне на стойността на картината си. Най-често срещаният случай е завишаване многократно на реалната стойност на картината. Естествено, че всеки сам определя цената на изкуството си, но тук възниква един въпрос: Кое е по-добре – човек да трупа картини вкъщи или по галерии, които е решил, че струват по 2000 лв. едната или да продава творбите си по 300-400 лева? Всеки сам трябва да си отговори на този въпрос.
Фактори за ценообразуване на картина
Кои са основните фактори за ценообразуване и как да определим цената на дадена картина? Ако все още не сте се наложили и утвърдили като известни и скъпо продавани автори, може да следвате някои основни принципи и правила.
1. Разходите за материали
Първият фактор е разходите за материали. Всеки художник трябва да е наясно колко му струват материалите за изработването на картината. Едва след това може да определи цената на труда си. В това число влизат платно, бои, рамки (вътрешна и външна), четки, разредители, сертификати, опаковки, гвоздеи, скоби и всичко, което е свързано с физическото създаване на творбата. Към тези изчисления трябва да се добавят данъци и разходи за маркетинг като СЕО оптимизация на сайта, програмисти, такси за онлайн маркетинг инструменти, такси за имейл маркетинг платформи, платени реклами в google, facebook, ox.bgl, bazar.bg и т. н.
Ако работите с посредник, който взема процент от продажбата, също трябва да го включите в сметките. Пишете си всичко на хартия за да имате яснота относно всички разходи. Така ще знаете какви цени е необходимо да поддържате и какъв е минимума, който трябва да печелите от изкуството си.
2. Размер на творбата
Вторият фактор е размерът. Колкото по-голяма е една картина, толкова по-висока ще е цената. Ако една маслена картина 50 х 70 см. струва 300 лева, то 100 х 140 см. спокойно може да бъде обявена за 600 лв.
3. Техниката на картината
Третият фактор е техниката. Различните материали, с които е изработена картината, също оказват влияние на ценообразуването. Докато една рисунка с молив 50 х 70 см. може да струва 100 лв., то същият размер, но изпълнен с акварел може да струва 250 лв. и съответно ако е с маслени бои – 400 лв.
4. Пазара на изкуство
Четвъртият фактор е пазара, на който ще се предлага картината. Това означава, че трябва да се съобразите със стандарта на потенциалните ви клиенти. Ако една маслена картина 50 х 70 см. в София струва 900 лв., то тази цена ще изглежда висока за някое малко село, където хората работят цял месец за 400 лв. В същото време 900 лв. могат да изглеждат малко за град като Лондон например. Важно е да знаете към каква група сте се насочили да търгувате изкуството си.
5. Художествената стойност на творбата
Петият фактор е художествената стойност на творбата. Изкуството е много относително нещо, но една прецизна и изпипана художествена творба създават усещането за съвсем различна стойност съпоставена до едно платно, на което все едно някое дете в детската градина се е учило как да държи четките. Колкото и модерни да се опитват да бъдат някои художници, време е да осъзнаят, че това, което е било дръзко и оригинално преди 50 години сега е по-скоро смешно. Разгледал съм този момент в отделна статия, която може да прочетете тук==>>Модерното изкуство. Колкото по-естетически издържана е една творба, толкова по-висока може да е нейната цена.
6. Времето за създаване на една картина
Шестият фактор, който не е за подценяване е времето за създаване на една картина. Има някои художници, които могат да завършат напълно картина 50 х 70 см. за 3-4 часа, като говорим за изпипана и реалистична творба като един архитектурен пейзаж, където има много детайли, перспектива и т.н. Други творци обаче работят много по-бавно и рисуват една картина същият размер за една седмица. Този момент също трябва да се има предвид когато се определя цената. Някои абстрактционисти завършват едно платно 100 х 100 см. за 40 минути като нанасят боите с шпакла.
7. Маркетинг
Седмият фактор е маркетинга. Всеки се чуди как една картина може да се продаде за половин милион например, а на нея да има пет черти например. Точно тук всички останали правила могат да отпаднат. Ако твореца е вече утвърден и скъпо платен автор, той може да си позволи да продава творбите си за колкото пожелае, защото маркетинга му е много силен – историите зад картините и зад неговото творчество като цяло. Естествено до такова ниво се стига изключително трудно.
Ценообразуване на Картина – Обобщение
Едно от най-често срещаните явления са художници, които не успяват да се продават. Често причината за това са нереално високите и неоправдани цени на тяхното изкуство. Всеки трябва да вземе решение за себе си и да определи кое е по-важно за него – да продава картините си или да задоволява егото си на велик художник, като им поставя неоправдано високи цени. Като автор, който е продал над 400 картини до сега, знам какво е удовлетворението някой да плати за ваша картина. Това е истинското признаване за един художник. Потупването по рамото или реплики от сорта на “много ми харесват картините” или “бих си купил ако имах възможност” не могат да се сравнят с откупуването на ваша творба.
Според мен приоритетът на художника на първо място е да прави това, което обича, а на второ да помага на хората да се сдобият с негова творба, дори да е за сметка на компромис с цената. Има един цитат, който ще използвам за финал на статията – “Една картина струва толкова, за колкото е продадена“…
Това са моите съвети и препоръки когато става въпрос за ценообразуване на картина. Надявам се, че статията ти е харесала. Ще се радвам да оставиш твоят коментар по-долу. Последвай ме и в социалните мрежи от линковете най-долу на страницата.
Ще съм ти много признателен ако ме подкрепиш за работата ми от бутона долу! Благодаря ти предварително и успех! 🙂
ПОДКРЕПИ МЕ
Ако си начинаещ художник и обичаш да рисуваш сигурен съм, че моята електронна книга ще ти е полезна:
Благодаря за съветите.
Радвам се, че съм бил полезен! 🙂
Моята учителка казва, че цената на картината е тази , за която би се разделила с нея 🙂
И това важи донякъде… 🙂
Здравейте имам над 1000,рисунки,с пастел.маткер и молив,предимно цветя,това го правя за удоволствие,хоби,от 2години,подарявам на близки,нямам самочувствие,за продажби още По-малко да ги оценявамн якои са сполучливи,някои не ,пускам по групи от Фейса за няколко харесвания ида им се порадват очите и така,с боя трябва на платна на,какво да ги правя затова на картон или листа ф. 4
Поздрави,Благодаря за съветите
Успех от мен! 🙂
Благодаря!
Радвам се, че съм бил полезен! 🙂
Ниската цена сама по себе си създава впечатление, че творбата, като предмет на изкуството не е стойностна. Много претенциозно написани съвети за ценообразуване, а в същото време картините които предлагате при условие, че си взимате процента от продажбите през сайта ви се оказва, че художниците ги рисуват, като на конвейер и подарени материали.
Не – процентът ми е много малък за да са достъпни цените… 🙂
Гледах един клип на някакъв американски преподавател ,кйто твърдеше , че дари начинащ художник не трябва да продава маслена картина на цена под 8 долара за квадратен инч.Тва правеше към 50ст з квсм. доколкото си спомням
OK! 🙂 Всеки си има мнение по въпроса.
Днес, за голямо съжаление, хората които могат да отценят худ. стойност на едно произведение на изкуството са много малко, а още по-мако са тези, които да го купят заради тази му стойност. Продават успешо тези които са тъговци,и които могат да продават своите “рожби” както се продава стока на пазара в пряка зависимост от търсенето. Лошото на тази практика е, че тези творци могат рано или късно да се преврънат в производители на стока без това до им създава някъкви комплекси.Примери не липсват. Далеч съм да давам съвети на когото и да било.