Как да изберем и обработим снимка за рисуване така, че да се превърне в проект за бъдещата ни картина? Кои безплатни програми можете да използвате и кои функции са най-подходящи? Кои са различните категории и инструменти в интернет и как да извлечете максимума от търсачките за да откриете точно снимките, които ви трябват? Отговорите на всички тези въпроси ще намерите в тази статия…
Все повече художници се възползват от възможностите на компютърните програми и изобилието в интернет. В това реално няма нищо лошо а и предимствата са големи. Например постоянството на изображението на снимката е за предпочитане, когато обектите за рисуване са подвижни (хора или животни) или светлината е непостоянна. Всеки е виждал картини със залези или препускащи коне, но много малко хора се замислят дали са рисувани от натура или са използвали снимка за рисуване.
Снимките също така позволяват допълнителна обработка, което е огромно предимство. Много по-добре е експериментите да се случват на компютъра отколкото на хартията или платното защото резултата може да не е много задоволителен, а не всички техники позволяват корекция.
Рисуването по снимка позволява художникът сам да избере къде да твори. По този начин може да се сдобие с всичките му необходими удобства за да може да се концентрира изцяло върху творческия процес. Отделно от това ще избегне ситуации в които някой седи и го наблюдава или му задава въпроси, които да го разсейват. За да може един автор да е максимално концентриран и отдаден на създаването на изкуство трябва да е свел до минимум разсейващите фактори. Рисуването по предварително създаден проект от снимка дава тази възможност и все повече хора се възползват от нея.
Как да си изберем снимка за рисуване?
Единият вариант е да си направим снимка на това, което ни се рисува. Другият е да използваме онлайн пространството. Живеем в информационната ера на интернет и това е най-добрия начин да си намерим снимка, която да ни вдъхнови за картина. Просто пишем това, което търсим и цъкваме на изображения. Може да избираме от “инструменти” какъв тип изображения да ни се показват. Например:
- Размер: малки, големи, средни, икони, по-големи от…, точен размер.
- Цвят: черно бели, пълноцветни, прозрачни.
- Тип: лица, снимки, графични колекции, скици.
- Време на качване: последният час, последните 24 часа, последната седмица; месец; година или конкретен период.
Важно е да имаме предвид, че повечето снимки в интернет са обект на авторско право. Задължително трябва да се поинтересуваме от това какъв е лиценза. Има настройка на Google изображения – от инструмени се отива на права за употреба и после на Creative Commons. Под всяка снимка има информация за лиценза. Някои могат да се използват при определени условия. Най-лесно е да ползвате сайтове за безплатна фотография като https://pexels.com и https://pxhere.com например.
Ако имате снимка, която ви харесва като колорит може да я “завлечете” директно в секцията изображения на вашия браузъра и той ще ви покаже подобни снимки. Когато цъкнете на конкретна снимка ще ви излязат още като нея. Може да отваряте отделни прозорци в интернет за всяка снимка, която ви направи впечатление. Препоръчително е това да става на компютър. Все пак ще се рисува по тази снимка и трябва да е с долу-горе добро качество. След като си харесате снимка задължително проверете дали я има с по-висока резолюция – завлечете я в “изображения” и избирате от “инструменти” -> размер ->големи или по-големи от… Добре е да пишете на латиница и на английски език в търсачките защото излизат повече и по-добри резултати. С практиката ще ви става много по-лесно да намирате това което търсите.
Как да обработим на снимка за рисуване?
Когато става въпрос за рисуване по снимка един от най-ценните моменти е , че може да обработим снимката за да се доближи максимално до това, което искаме да нарисуваме. Много по-лесно е редакцията да се случва върху снимката отколкото върху картината. При самото рисуване е добре да се съсредоточите върху технологичните проблеми, а не върху такива, които сте можели да решите още в проекта като цветност, контраст и композиция.
За човек който има солидни познания по програми като PhotoShop няма да е проблем да обработи снимката си. Аз обаче не съм от тези хора и накратко ще ви покажа кои програми и за какво ги използвам.
Paint на Windows
Това е много проста програма която върви с инсталацията на всяка операционна система Windows. Какво правя на нея когато обработвам снимките си и ги подготвям за рисуване.
- Промяна на резолюцията. Цъква се на “resize” и от там може да се избере съотношението и разделителната способност. Тази опция използвам най-често когато снимката е малка и искам да запълни целия ми екран.
- Завъртане на снимката по хоризонтала (обръщане на ляво и дясно) – цъква се на Rotate.
- Композиране на снимката чрез изрязване. Маркирате цялата снимка от select -> select all и я помествате върху полето така, че да ви харесва. От Select може да маркирате отделен участък от картината и да го поставите където искате. Така аз размествам обектите в снимката.
Gimp
Това е програма с много функции, но аз я използвам основно за да коригирам цветността на снимката. Могат да се променят всичко цветове заедно и поотделно като интензивност, контраст и гама. Това става като изберете от менюто Colors -> Balance или другата функция Colors -> Hue-Saturation. От Balance можете да променяте цвета съответно само на светлите, тъмните или междинните тонове в изображението. От другата опция може да промените отделен цвят, което е изключително полезно когато се подготвя проект за живопис. Възможностите са големи и след 10-15 минути ще знаете как да постигнете ефекта който търсите.
Picasa
Това е друга програма която използвам най-вече за просветляване на снимката и регулация на контраста. Има опция и за затопляне на цветовете. Друга важна функция е изправянето на снимката.
И трите програми са безплатни. Най-добре е да изтеглите още сега една снимка и да пробвате различните възможности. Не забравяйте, че подготвяте проект за рисунка или картина, а не професионална снимка за печат – няма нужда да е перфектна, а да ви върши работа. Програмите помагат, но е важно от къде тръгвате. Старайте се снимката първоначално да изглежда добре и да не разчитате изцяло на допълнителната обработка. Успех!!!
Ако желаете може да погледнете статията==>> “Как се рисува с маслени бои” защото това е следващата стъпка от процеса.
Ако си начинаещ художник и обичаш да рисуваш сигурен съм, че моята електронна книга ще ти е полезна:
“НАРЪЧНИК ЗА НАЧИНАЕЩИ ХУДОЖНИЦИ”
Ще се радвам да споделиш в коментарите долу какво мислиш за статията. Благодаря ти предварително. 🙂
Здравейте, Дамян
Как си избирате снимките от интернет без да засегнете авторските права на някой, питам вас като дългогодишен професионалист в тази област, защото прочетох в една група, че една дама е прерисувала от снимка на някой, който я е обвинили в нарушение на авторските права. Моля , кажете ми какво правите вие и какво мислите по въпроса.
Предварително благодаря за отделеното време.
Лек ден