Когато става въпрос за репродукция и оригинал на маслена картина трябва да се имат предвид следните неща. Отпечатването на репродукция никога не е било по-лесно. Не знам дали знаеш, но поради напредването на технологиите са се появили нови модерни принтери, които могат да печатат на ленено платно, американ, канаваца и т.н. Това прави изработването на копие много лесно и в същото време трудно разпознаваемо. Това важи както за маслените картини, така и за акварелите, които още по-трудно се разпознават, понеже са отпечатани на картон и често са под стъкло.
Най-добрите начини да се разпознаят репродукция и оригинал
1. Оригиналната картина има характерен релеф, който се образува от различната дебелина на слоя боя върху платното. Обикновено се усеща лесно при допир с ръка.
2. Друг вариант е да обърнеш картината с гръб към теб и да я вдигнеш срещу светлината. Оригиналната картина не пропуска равномерно светлината, понеже на места боята е повече, а на места е по-малко.
3. Цените на репродукциите обикновено са доста примамливи. Това е сигнал, че картината може да не е оригинал.
4. Купувай картини само от галерии или директно от художниците. Това е сигурен начин да избегнеш покупката на репродукция (въпреки, че не е гаранция) Най-добре е да се попита.
5. При акварелите и изключително трудно разпознаването. Оригиналната творба и копието ще имат еднакъв релеф понеже са отпечатани на един и същи картон. Разлика няма да има, защото акварелната техника не предава допълнителен релеф. В този случай най-добрият начин да различим репродукцията е като я разгледаме внимателно под силна лупа. Така, ако е отпечатък, ще се виждат малки точици, които показват как принтера е нанасял мастилото.
Нагледни примери
Най-опасните имитации
Някои художници правят следния номер. Тиражират няколко репродукции и после с истински бои дорисуват набързо някои участъци от картината, като така се получава реален релеф от боите. Това прави всяка полурепродукция уникална, но това далеч се различава от една оригинална картина. В този случай разпознаването на репродукцията е по-трудно, но не е невъзможно. Тайната е да се погледне на местата от творбата, където няма никакъв релеф от боите. Ако тези участъци изглеждат принтирани, най-вероятно картината е реплика и е доработвано върху нея. Много е неприятно човек да си купи картина, която мисли, че е уникат, а в последствие да разбере, че това е серийно производство.
Има техники за добавяне на ръчен релеф върху репродукции, но това трябва да е упоменато в описанието на продуктите. Този ръчен релеф обаче се разпознава лесно, защото често не съвпада с движението на четките или е прозрачен. Имитациите са наистина много, но само със знанията от тази статия може лесно да разпознаете истинска картина от репродукция или полурепродукция. Съществуват и триизмерни принтери, които могат да сканират и да направят същия релеф като на оригинала, но това е много скъпа технология.
Репродукция или оригинал? Какво да изберем?
Отпечатването на репродукция е добър вариант за малък подарък или непретенциозни клиенти, но далеч не може да се сравнява с автентичния колорит, плътността на цветовете и въздействието на оригинала. Въпреки всичко което разгледахме в тази статия има случаи в които репродукцията може да се окаже удачен вариант. Какво точно представлява репродукцията на картина и какви са нейните предимства съм разгледал в отделна статия тук==>>Какво точно представлява репродукцията на картина?
Избора на подходяща картина не е толкова лесна задача както си мислят повечето хора. Има редица фактори с които човек трябва да се съобрази, но в повечето случаи това става ясно след като вече е направен неподходящия избор. Има характерни особености ако картината е за хотел или ресторант, за спалня или хол, за дом или офис, за подарък или не. Многократно съм ставал свидетел как хора отиват да си купят картина и си тръгват объркани и с празни раце или с нещо което в последствие не им върши работа. Да се направи избор между оригинал и репродукция е само началото. Има много тънкости, които могат да спестят пари, време и нерви. Това е и причината да съм написал над 8 статии по темата.
Заключение
Ако човек е подготвен лесно може да различи дигитален печат от оригинална картина. Въпреки това огромното разнообразие от техники, формати, рамки, сюжети, оригинали и репродукци може да обърка всеки. Как да се избере най-подходящата картина съм разгледал в тези статии тук==>>Как да изберем подходящите картини?
Надявам се, че статията ти е била полезна. Ако мислиш, че ще е полезна и на твоите приятели можеш да я споделиш от бутончето долу. Успех! 🙂
Ако искаш да научиш още изтегли моята безплатна електронна книжка и разбери кои са:
От Вашата статия разбирам, че репродукция наричате така изработените картини на принтер и добавен ръчен релеф върху нея.
Ако картината е на истинско платно , с масло или акрил, но е прерисувана картина на велик художник, може ли да се предлага такава картина за продажба и какво е наименованието на такава картина?
Ако отговорът е не, защо на пазапа има ролкова много сайтове ,които продават такива изделия жикле и те имат ли право да го правят, и от къде искат разрешение?
Ръчното копие е пак репродукция. Въпросите Ви са свързани с авторскотото право. Ако картината не е обект на авторско право или правата са откупени или взети под наем, не е проблем да се репродуцира ръчно или с принтер, както и да се използва с търговска цел. Зависи естествено какви са условията на автора.
Информацията ми беше много полезна .Благодаря и успех.
Полезни съвети, но бих се радвал ако качите и снимков материал показващ разликите между оригинал и репродукция. Така статията ще е още по-полезна за читателя и за google. Това е малък съвет от мен като благодарност от наученото от вас. Аз съм seo специалист и това са важни неща за позиционирането ви в google.
Благодаря за съвета! Ще добавя снимки при първа възможност… 🙂
Калине, публикувах снимки за различаване на репродукция от оригинална картина в статията си…
Ще се радвам да споделиш в какво мислиш за статията в коментарите долу. 🙂
Много ценна и полезна информация, особено за любители, не специалисти.
Благодаря и успехи.
Благодаря ти! 🙂 Успехи и на теб Мариана! 🙂