Как да изнесем картина зад граница?

Изнасяне на Картина зад граница

   Често ми се е налагало да проучвам въпроса, за това как става изнасянето на картина зад граница. Има ли някакви ограничения? Изискват ли се някакви документи и какви трябва да са те? Скоро за пореден път ми се наложи да направя проучване, но този път се задълбочих по темата и в тази статия ще ти споделя какво научих и в последствие започнах да прилагам на практика…


Как да процедираш ако ти се наложи да изпращаш или изнасяш картина зад граница?


  До скоро специален закон за културното наследство на р. България задължаваше всяко произведение на изкуството (независимо дали е авторско или просто закупено от някъде), което напуска страната да е съпроводено от специално удостоверение, което гарантира, че то не е национално богатство. Проблемът е, че художникът не може да издаде такъв документ. След обстойно проучване на въпроса се оказа, че такъв документ могат да ти издадат в Национална Художествена Галерия гр. София. Свиква се специална комисия, носят се снимки и т.н.

   За щастие цялата тази хамалогия най-сетне отпадна и ситуацията е следната. Ако се изнася картина (независимо дали от художника или човека, който я притежава) се попълва специална декларация във всеки един случай. Както гласи на сайта който може да посетите:  https://sofia-art-galleries.com

На практика изнасянето на собствени картини, които не са по- стари от 50 годино може да стане с попълване на декларация за произход и начин на придобиване и вече няма нужда от сертификат. Има подписано споразумение между Агенция „Митници“ и Министерство на културата, което може да прочетете от линка по-долу:

Изработване на сертификат на картина


Въпросното споразумение е ТУК…


1. Авторите могат да изнасят директно произведенията си с само с декларация за авторство.

2. Когато галерията е износител се попълва декларацията за произход/придобиване

3 .Хората, които за закупили произведения и ги изнасят трябва да попълнят декларацията за произход

4 .Хората с произведения на изкуството, които са лична собственост попълват декларацията за произход


    Моята практика когато изпращам картина по куриер е следната. Като автор попълвам две копия от декларацията за авторство и прилагам по една сникмка на творбата. Едната декларация остава при куриерите, а другата при митническите служби. Ако лично изнасяте картината тогава ви трябва само една декларазия за произход и отново с една снимка към нея. Тя е за митницата в случай, че ви я поискат. Тове е. Истината е, че беше голяма мъка с тези сертификати, комисии и т.н., но най накрая вече целият режим е облекчен.

Надявам се, че статията ти е била полезна. Ако мислиш, че ще е полезна и на твоите приятели можеш да я споделиш от бутончето долу. Успех! 🙂

Ако искаш да научиш още изтегли моята безплатна електронна книжка и разбери кои са:

“СЕДЕМТЕ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ПРИ ИЗБОР НА КАРТИНА”


Седемте Златни правила при избор на Картина

Comments

  1. Галина says:

    Мой приятел е нарисувал картини в Германия.Ще има ли проблем на летището да ги донесе в България .

  2. Георги Паунов Паунец Младши says:

    Хареса ми статията.

  3. Станка Атанасова says:

    Много благодаря! Беше ми много полезна валията статия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *