Случвало ли ти се е да избираш картини за хол или спалня? Знаеш ли, че изправени пред многобройното изобилие от техники, формати и сюжети много хора правят избор, за който после съжаляват? В тази статия ще научиш кои са основните принципи, които е добре да следваш когато избираш картини за твоят дом.
Едно е да избереш картина, която да ти харесва и съвсем друго е да избереш такава, която ти харесва и ще стои добре на мястото, което си и предвидил. Често хората се влюбват в определена творба, но в последствие се оказва, че тя не се вписва в техния интериор. Как да избегнеш този момент? Ето няколко прости, но важни съвета, които е добре да имаш предвид когато избираш картини за хол:
Абстрактна или реалистична картина
Тенденцията е хората да се спират на реализма, но това не значи, че абстрактното изкуство е за пренебрегване. Въпреки, че зависи от конкретния случай, за модерен и изчистен интериор със стилизирана мебел подхождат повече абстрактни творби. На класическия или ретро дизайн отиват повече реалистични. Много хора се допитват до дизайнер относно избора на картини за хол. Според мен не е лоша идея, но трябва да се помни, че не дизайнера, а собственика ще ги гледа всеки ден.
Какъв размер картини искаш
Колкото по-голяма е една стена, толкова по-голяма картина може да понесе и обратното. Винаги трябва да се има предвид, че картината трябва да има място за да “диша”, а не да е забита до мебели и т.н. Малка картина на голяма стена не седи особено добре и затова е важно да се организира пространството по подходящ начин (с добавяне на цвете или друг елемент, който да кореспондира подходящо с картината и стената). Виж и тази статия ТУК…
Реши какъв формат търсиш
Важно е да прецениш дали искаш картината ти да е вертикален или хоризонтален формат. Това се определя от общата форма на стената и е до голяма степен вътрешно естетическо усещане. Ако стената е по-дълга е по-добре хоризонтален формат, а ако е къса и висока (например колона или някоя ниша) е по-добре вертикален формат. Имай предвид, че вертикалния формат действа по-напрягащо и ангажиращо, докато хоризонталния е по-отпускащ и ненапрягащ.
Избери си техника
Техниките са толкова много, че не могат да се изброят, но аз ще разгледам основните. Акварелът е много подходящ за сдържан, светъл и ефирен интериор понеже обикновено въздейства много леко и деликатно на наблюдателя. От друга страна маслената живопис седи много “по-сериозно” и се свързва добре с класически интериор, където преобладава цвета на дърво и присъства повече детайл. Черно-бялата графика, а дори и цветната се вписват изключително добре на модерни и изчистени интериори. Все пак това са общи принципи и за всяко произведение е строго индивидуално.
Внимавай за колорита
Ако картината е много пъстра, а интериора изчистен и стилизиран, най-вероятно творбата ще се набива на очи повече от необходимото. Дори може да дразни в началото (понеже окото свиква в последствие). Обратният вариант също не е много удачен. На един интериор, при който преобладават наситени и активни цветове, една нежна и дискретна графична творба, която се придържа към сивите, преливащи нюанси буквално ще се изгуби. Може да седи повече като дефект, отколкото като произведение на изкуството. Въпреки всичко златното правило е, че окото свиква с всичко. Колкото по-лошо е съчетанието, толкова повече време е необходимо, за да спре на човек да му прави впечатление.
Контраста има значение
Ако картината е много контрастна, може да се получи същия ефект като при колорита. Не забравяй, че творбата трябва да допълва и да кореспондира с интериора, а не да го превзема и да дразни окото.
Избери подходящи рамки за твоите картини
Картината, често е с подходяща рамка, която художникът е избрал, но това не значи, че тази рамка ще се впише в твоя интериор. По принцип подмяната на рамка не е нещо скъпо и сложно, но е препоръчително да се извърши от специалист. Много добра практика е да се снима стената, за която се търси картина. После в галерията или в магазина може да се използва снимката като ориентир при избора. Как да си избереш рамка можеш да научиш в тази статия ТУК…
Всички тези правила имат за цел да те насочат. Не забравяй, че най-важното нещо е на теб да ти харесва картината и да се довериш на вътрешното ти чувство за естетика. 🙂
Ако картината е за подарък най-добре е да се консултираш с човека, на когото ще се подарява творбата. Така обаче може да се загуби елементът на изненадата. Вариантите в този случай са следните. Единият е да помолиш някой случайно да разпита какви произведения на изкуството харесва човекът или директно да му се покажат няколко варианта и да се поиска “случайното” му мнение. Другият вариант е да се доверите на интуицията си. По принцип най-важният въпрос е дали картината трябва да е абстрактна или не. Ако ще е абстрактна, изборът е по-случаен. Ако ще е реалистична картина тогава има едно неписано правило – мотивите с цветя (вази, полета с цветя и т.н.) са по подходящи за дамите.
Каква е твоята стена
Как да разбереш дали една картина ще стои добре на твоята стена с рамката, която си си избрал? Една картина може да пасва идеално на една стена и да седи като “шамар” на друга. Същото важи за рамката по отношение на стената и по отношение на самата картина. За да разбереш дали една картина ще стои добре на твоята стена с рамката, която си си избрал можеш разгледаш ТУК…
Картини за хол – Обобщение
Това са в общи линии насоките които бих ти дал когато решиш да търсиш картини за хол или спалня. Ако желаеш да разгледаш моите налични картини цъкни ТУК… Надявам се, че статията ти е била полезна и ще ти помогне когато ти се наложи да избираш картини за хол. Ако мислиш, че ще е полезна и на твоите приятели можеш да я споделиш от бутончето долу. Успех! 🙂
Надявам се, че статията ти е била полезна. Ако мислиш, че ще е полезна и на твоите приятели можеш да я споделиш от бутончето долу. Успех! 🙂
Ако искаш да научиш още изтегли моята безплатна електронна книжка и разбери кои са:
Strahotno ispalnenie
Vlizhil si silen duh
I koloritni emocii
Sardechni pozdravi
Ще се радвам да споделиш в какво мислиш за статията в коментарите долу. 🙂