Професионални Заболявания при Художниците

Професионални Заболявания при Художниците

Художниците, подобно на други професионалисти, които извършват повтаряща се и сложна работа, често са изложени на риск от развитие на професионални заболявания. Природата на изкуството изисква продължителен фокус, деликатни движения на ръцете и понякога неудобни позиции на тялото. С течение на времето те могат да доведат до специфични физически заболявания. Те варират от болка в китката и напрежение в зрението до проблеми, свързани с позата. По-долу ще разгледаме някои от често срещаните физически проблеми, пред които са изправени творците и как могат да бъдат избегнати.


Тенис Лакът


Един от често срещаните проблеми сред артистите е тенис лакът или латерален епикондилит. Това състояние произтича от повтарящото се използване на мускулите на предмишницата, което води до възпаление и болка около външната страна на лакътя. За художници, които прекарват часове, използвайки непрекъснато китките и ръцете си, тенис лакътът става сериозен проблем. Симптомите обикновено включват остра болка от външната страна на лакътя, затруднено захващане и дискомфорт при повдигане или огъване на ръката.

За да облекчат и предотвратят това, артистите могат да се възползват от редовни почивки, изпълнение на леки упражнения за разтягане и използване на ергономични инструменти, които намаляват напрежението върху предмишницата. Специални ортези за тенис лакът могат да се използват за да намалят напрежрнието в сухожилието по време на работа. Важно е обаче да се махат след това за да не пречат на кръвообращението и естественото оздравяване на травмата.

Тенис Лакът - Професионални Заболявания при Художниците


Болка в китката и синдром на карпалния тунел


Много художници изпитват болка в китката и в тежки случаи развиват синдром на карпалния тунел (CTS), особено ако използват малки, сложни инструменти, които изискват здраво захващане. Състоянието възниква от притискане на средния нерв в китката, което води до изтръпване и дори болка. За да намалят този риск, артистите трябва да обмислят упражнения за разтягане на китките преди и след работа. Също така и коригиране на работното им пространство за по-голям комфорт и избягване на дълги, непрекъснати периоди на интензивна работа с ръце. Освен това инструментите с омекотени дръжки могат да облекчат напрежението, осигурявайки по-удобен и поддържащ захват.


Глутеална болка и ишиас


Много художници, особено тези, които работят върху платна или дигитални платформи, прекарват дълги часове седнали. Тази статична поза може да доведе до глутеална болка или дори до ишиас. Това е състояние, което произтича от дразнене на седалищния нерв, което причинява излъчваща болка от долната част на гърба надолу към краката. Симптомите включват остра, стрелкаща болка в долната част на гърба, големият седалищен мускул или краката и често скованост при изправяне след продължително седене.

Предотвратяването на този проблем включва инвестиране в ергономични седалки с лумбална опора и редовни почивки за изправяне, разтягане и ходене. Обикновените разтягания на долната част на тялото, като тези, насочени към подколенните сухожилия и глутеусите, могат да облекчат напрежението и да предотвратят възпаления на седалищния нерв.

Болки в гърба


Проблеми със зрението


Художниците често прекарват дълги часове, фокусирани върху сложни детайли, което може да доведе до напрежение на очите и проблеми, свързани със зрението. Често срещаните проблеми включват дигитално напрежение на очите, късогледство или дори главоболие. Симптомите включват замъглено виждане, сухи или сълзещи очи и дискомфорт, които могат да ескалират в хронично главоболие и мигрена. Едно просто, но ефективно лекарство е да следвате правилото 20-20-20. То гласи на всеки 20 минути да гледате нещо на 20 фута разстояние за поне 20 секунди. Правилното осветление в работното пространство и редовните очни прегледи също могат да помогнат на художниците да поддържат оптимално здраве на очите.


Кожни проблеми


Кожните проблеми са друг често срещан проблем сред художниците, особено тези, които работят с бои, разтворители или глина. Контактен дерматит, зачервяване, сърбеж и подуване са потенциални реакции при продължително излагане на тези материали. Художниците могат да намалят риска си, като носят ръкавици, когато работят с потенциално дразнещи материали и измиват ръцете си старателно след работа. Освен това преминаването към хипоалергенни или водни артикули може да направи забележима разлика в здравето на кожата.


Проблеми с очите при художници


Лоша стойка


Лошата стойка често е пренебрегван проблем за артистите, но тя допринася значително за хроничната болка във врата, раменете и гърба. Художниците, които прекарват часове надвесени над работата си, са склонни да развият поза, наведена напред. Това може да доведе до закръглени рамене, напрежение във врата и напрежение в горната част на гърба.

Инвестирането в регулируем стол, поддържането на подходяща височина на бюрото и практикуването на упражнения като йога или пилатес за коригиране на стойката може да помогне на художниците да противодействат на тези често срещани проблеми. Навиците за подобряване на стойката, като изправяне от време на време и разтягане на раменете и врата са важни. Те също могат да допринесат много за облекчаване на дискомфорта.


Интеркостална невралгия


Интеркостална невралгия е състояние, засягащо нервите между ребрата. Може понякога да се появи при художници, които се усукват или задържат статични позиции за продължителни периоди. Това нервно дразнене причинява остра, болезнена болка по протежение на гръдния кош. Тя може да се влоши при дълбоко дишане или движение. Артистите, които изпитват такава болка задължително трябва да сменят и редуват позите в които стоят. Могат да се възползват от практикуването на упражнения за дълбоко дишане, за да намалят мускулното напрежение около ребрата, като избягват прекомерното усукване и се консултират с невролог и физиотерапевт, ако болката продължава или се влошава.

Дамян Петров - художник


Белодробни проблеми


Не на последно място художниците които работят с химикали, които имат вредни изпарения са изправени пред рискове от проблеми с белите дробове. Боите, разтворителите и фиксаторите често отделят изпарения, които при вдишване с течение на времето могат да доведат до респираторни проблеми. Дразненето на белите дробове, астмата и хроничният бронхит са потенциални рискове за художниците, които редовно вдишват тези изпарения.

Правилната вентилация е от решаващо значение за намаляване на експозицията. Носенето на предпазни маски при работа с особено силни химикали също е от значение. Художниците също могат да обмислят преминаването към нетоксични продукти на водна основа, които представляват по-малко опасности за дихателните пътища.


Превантивни съвети


Проблемите на професионалното здраве не трябва да се приемат лековато, особено в области, които изискват повтаряща се, концентрирана работа. Ергономичността, почивките и предпазните средства като ръкавици и маски могат да направят значителна разлика в предотвратяването на дългосрочни здравословни проблеми. Изграждането на навици около редовното движение, разтягането на тялото и рутинните здравни прегледи също са основни стъпки за поддържане на тялото и ума на един творец в баланс.


Обобщение


Въпреки че изкуството може да бъде дълбоко удовлетворяващо призвание, то идва с физически изисквания, които с течение на времето могат да повлияят на благосъстоянието на художника. Като разбират и се справят с тези често срещани професионални предизвикателства, творците могат да приемат превантивни мерки, за да поддържат здравето си и да продължат да творят необезпокоявани от професионални заболявания.

Ако си начинаещ художник и обичаш да рисуваш сигурен съм, че моята електронна книга ще ти е полезна:

“НАРЪЧНИК ЗА НАЧИНАЕЩИ ХУДОЖНИЦИ”


Наръчник за начинаещи художници

Untitled Как да транспортираме картина?

Ще се радвам да споделиш в коментарите долу какво мислиш за статията. Благодаря ти предварително. 🙂

Абонирай се
Уведомете за
guest

0 Коментари
Най-новият
Най-старият
Вградени обратни връзки
Покажи всички коментари
Shopping Cart
Scroll to Top